Nem szeretnék hosszasan közhelyekkel dobálózni, szerintem sok magyarázatra nem szorul, hogy a szülők miért gondolkodnak el valamilyen babamonitor megoldáson. Gondolom az sem meglepő, hogy csakúgy, mint az esküvők esetében, a babákkal kapcsolatos bármilyen dolog túlárazott. Az esküvő és a gyermeked a két dolog, ahol nem sajnálod, mert "a legjobbat akarod". Ezt tudják a gyártók és a kereskedők is. A most következő két részes posztban azt mutatom meg, hogyan oldottuk meg mi a babafigyelést, olcsón és számunkra biztonságosan. Az első részben - ezt olvasod most - az itthon kialakított rendszert mutatom be, a következő, második részben pedig azt, hogy miképpen oldjuk ezt meg akkor, ha valahol idegen helyen töltjük az éjszakát, ahová csak a legszükségesebb dolgokat visszük. Az idegen hely lehet rokonok otthona (ahol esetleg van valamilyen permanens infrastruktúra, például ott hagyott cumisüvegek, második sterilizáló gép, második pelenka kuka, de már kamerák és teljes IT háttér nincs), szálloda, vagy akár egy repülőgép fedélzete, ahol mondjuk egy 10-11 órás repülésbe beleesik egy éjszaka is.
Kezdjük azzal, hogy meglehetősen széles a paletta, ha a szülő már eldöntötte, hogy akar valamit venni. A legegyszerűbb egy csak hang átvitelre alkalmas jeladó, ami a baba mellett van, a vevőt pedig a szülő hurcolja magával. Ez mondhatni a legalja, egy faék egyszerűségű megoldás. Olcsó, de nekem nem tetszik, több okból sem. Egyrészt nem fogom tudni sem azt, ha kisétáltam a hatósugárból, sem azt, ha lemerült az elem. Nem mindegyiken van visszajelzés a vevőegységen, a süket hangszóró mellett hamis biztonságérzetben pedig senki nem akar üldögélni. További problémám, hogy az olcsóbb típusokhoz csak egy vevő tartozik, de kényelmesebb, ha mondjuk egy vevőegységet ott hagysz, ahol gyakran vagy (konyha, háló), egyet meg viszel magaddal. Vagy mi történik, ha (különösen így COVID után) a két szülő két külön szobában dolgozik otthonról, a baba pedig egy harmadikban alszik? Kinél legyen a vevő, ha csak egy van? Azok pedig, amihez két vevő tartozik már elég drágák. A harmadik dolog, ami nekem nem tetszik, hogy egy sűrűbben lakott helyen a szomszédoknak is lehet ugyanolyan eszköze, nem fogják ezek egymást zavarni? Nem fogom véletlen más gyerekét hallgatni, amikor a sajátomat akarom? Az olcsóbb eszközök nem foglalkoznak a biztonsággal, ami pedig igen, az már drágább.
A második kategória a hang és kép átvitelére alkalmas eszközök, amelyeknél elég egyértelmű, ha túl távolra vándoroltál - nem lesz kép. Nem kell nagy luxusházakra gondolni, elegendő egy vastagabb födém és az emeleti gyerekszobába letett monitort már nem is tudod figyelni a földszinten a nappaliban. Továbbra is probléma, hogy többnyire csak egy ellenőrző készülék van, ahol a képet meg lehet nézni, továbbra is problémás a biztonság, illetve az interferencia. Ezen túlmenően pedig amint elkezdesz használni egy ilyen megoldást, hamar beleütközöl a korlátaiba. Leginkább abba, hogy az adott gyártó által adott megoldás csak a saját eszközeivel megy, csak saját magával kompatibilis.
A harmadik kategóriába sorolom azokat a monitorokat, amik lényegesen több funkciót kínálnak a fentieknél. Integrált légzésfigyelő, mobiltelefonon megjeleníthető kép, hogy csak a legalapvetőbbet mondjam. Nyilván nekem ezekkel is bajom van.
A mobiltelefonon megjeleníthető kép egyrészt leginkább a gyártó saját (ingyenes) applikációjával működik. Ami azt jelenti, hogy a működéséhez internetkapcsolatra van szükség. Ezzel nem az a gond, hogy nem mindig van (bár valóban nincs mindig, például út közben a kocsiban sincs, vagy 10 km magasan repülve sincs), hanem az, hogy még ha otthon vagy is, akkor sem biztos, hogy mindig működik az internet-kapcsolatod. Kellemetlen, ha otthon vagy és a szomszéd szobában lévő kamerát sem tudod megnézni, pedig ha belegondolsz, nem kellene külső dologtól függnöd. A biztonsági kockázatot pedig abban látom, hogy az interneten át a képet akkor tudod látni, ha a kamera előbb kiküldi azt a gyártó saját szervereire. Innentől kezdve pedig honnan tudod, hogy mi történik a képpel, ki mindenki láthatja, nincs-e valamilyen biztonsági hiba a gyártó rendszereiben, amit kihasználva vadidegenek is láthatják a képet? Az már csak hab a tortán, hogy a kamerás légzésfigyeléshez egy speciális ruhába kell beburkolni a babát, amin a kamera által érzékelhető minták és jelek vannak. A szoftver ezen alakokból tudja megmondani, hogy van-e lélegzés. Ebbe a ruhába nyilván macerás a kisbabát minden este beöltöztetni.
Beszéljünk az árakról is: egy abszolut minimalista (csak hang átvitelére használt) babafigyelő már tízezer forint alatt is megkapható - mondjuk olyan is. Egy egyszerűbb kamerás rendszer durván húszezer forinttól indulhat felfele, egy jobb inkább hatvanezertől. A mobiltelefonon (applikációval) nézhető megoldás legalja negyvenötezer körül van, a légzésfigyelős, riasztós rendszer pedig százezer forint felett indul. Mit tehet a szülő, aki a legjobbat akarja? Vagy kompromisszumot köt, vagy nyel egy nagyot és fizet.
Mi egyik kategóriával sem voltunk kibékülve és nem csak a fentebb felsoroltak miatt, de olyan igényeink is voltak, amit egyik sem tudott. Mik voltak ezek?
- Korlátlan eszközön tudjuk nézni egyszerre (telefonjaink, tabletjeink, laptopjaink) ingyenes és platformfüggetlen módon (azaz ne attól függjünk, hogy a gyártó kiad-e mobil appot, vagy windows szoftvert)
- Tudjunk hozzáférést adni a rokonságnak is, akik interneten át tudják nézni, biztonságosan, a gyártó vagy bárki más szervere nélkül
- Legyen benne opcionális mozgásérzékelő, felvétel készítő, később visszanézhető videó funkció
- Opcionálisan tudjon riasztást is küldeni a telefonjainkra
- Legyen olcsó
- A rendszer legyen zárt, interferenciától lehetőleg mentes (azaz a szomszéd mikrosütője, vagy garázs távirányítója ne zavarja)
- A rendszer legyen biztonságos
Első ránézésre mintha egymásnak ellentmondó feltételek lennének, de igazából nem. Sok babamonitort néztem végig és szórtam ki az ára, a tudása, a szolgáltatásai, vagy a megvalósítás módja miatt. A kritériumokat átnézve amúgy elég szembeötlő, hogy mindezeket a dolgokat egyébként nem csak a babafigyelők tudják, hanem a biztonsági kamerák is. Például az IP (wifi / ethernet) alapú kamerák, amiket egészen olcsón meg lehet venni és mindent tudnak a fenti listából. Kell hozzá kicsit barkácsolni, lehet, hogy nem megy minden azonnal, vagy nem úgy, de olcsó lesz. Én meg történetesen IT mérnök vagyok, aki hálózatokkal foglalkozik. Minden adott tehát egy sikeres házibarkács megoldáshoz.
A kamera egy tapo c100 lett, ami első ránézésre nem világos, hogy miképpen fog megfelelni a feltételeknek, hiszen telepíteni, beállítani és megnézni csak a saját mobilalkalmazásával lehet. Amihez internet elérés kell. Ha viszont már be van állítva és részese a saját otthoni hálózatunknak, akkor nem kell neki többé internet-kapcsolat, le is lehet tiltani, hogy az internetre kijusson. A kamera képét RTP stream-ként lehet nézni bárhonnan a hálózatból VLC-vel. A VLC ingyenes és multiplatform videólejátszó, tehát többen, több helyről is tudjuk nézni. Lehet a kamerába SD kártyát tenni, amire rögzíteni tud a kamera adott időben, vagy mozgásra. Sötétben is lát, meg tudjuk nézni a nappaliból, hogy M alszik-e anélkül, hogy bemennénk hozzá és esetleg felébresztenénk. Mondjuk M jó alvó, de ez nem volt mindig így. A fentebb felsorolt opcionális dolgokhoz valóban kell internet elérés a kamerának, mert a gyártó szerverein és az appon át valósítja meg azokat - de ezek opcionális feltételek voltak, nem ragaszkodunk hozzá.
A távoli hozzáférést a családnak pedig két különböző módon oldottuk meg. Az én rokonaimhoz ki van húzva egy permanens VPN kapcsolat internet felett, mivel amúgy is gyakran kell segíteni a számítógépekkel, így a két hálózat gépei amúgy is elérik egymást. Amint a kamera telepítve lett, azonnal elérhetővé vált a szülőknél minden laptopon, tableten és telefonon egyszerre, köszönhetően a hálózatok egyébként is létező összeköttetéseinek. Dalma családjánál nincs ilyen VPN kapcsolat hozzánk, így nekik egy proxy-n át tettem elérhetővé a kamerák képét. Az egyik interneten elérhető szerverem, amely történetesen belát az itthoni hálózatba, kapott egy proxy funkciót. Tulajdonképpen ez a szerver működik VLC lejátszóként, azaz nézi a kamerát, veszi a videofolyamot. Amikor pedig valaki a megfelelő azonosítás után erre a szerverre csatlakozik, akkor a kamera képét kapja meg, mintha azt a szerver maga sugározná - valójában csak továbbítja az RTP videófolyamot a kamerától a valódi nézőnek.
A rokonok természetesen nagyra értékelik, hogy bármikor ránézhetnek a kamerára otthonról. Nappal nyilván jó eséllyel egy üres ágyat látnak, de este és kora reggel meg tudják nézni, ahogy M alszik. Lefekvésidő után ha mi bárhol vagyunk a lakásban, a tabletet vagy laptopot letesszük magunk mellé és fél szemmel mindig látjuk, ha mocorgás van. A nagy monitoron például lehet netflixet nézni, miközben a kicsin mellette látjuk, ha történik valami. A kamera hangot is tud streamelni a video mellé, ezt is az appon lehet csak beállítani, de ha egyszer be van állítva, utána már nincs rá többet szükség.
Nekünk ez a rendszer bevált. Kényelmesen használható idős rokonoknak is. Csak kiraktam egy ikont az asztalra, ami teljes képernyőben elindítja a közvetlen kamera streamet, nem kell semmi mást tudniuk. Mi lakáson belül kényelmesen tudjuk használni. Lakáson kívül opció lenne a gyártó saját appja, ha kompromisszumot kötünk a biztonsági megfontolásokkal. Mi nem kötöttünk, így a kamera képét távolról telefonon át szintén VLC-vel lehet nézni, VPN-en át. Egy lépéssel bonyolultabb, de nem függünk sem egy potenciálisan hibás alkalmazástól, sem a gyártó esetleges biztonsági hibáitól.
Ugyanezt természetesen meg lehet oldani sokkal egyszerűbben is - ha megengedőbbek vagyunk az elvárásainkkal. Ha nem zavar, hogy esetleg kínai, amerikai, orosz (nem kívánt törlendő) szerverekre küldi ki a kamera gyermekünk képét, ahol ki tudja mi történik vele, nem kell sem VPN, sem semmilyen informatikai mágia, egyszerűen működni fog a rendszer.
Megéri-e? Nos, a kamera, amit jelenleg használunk, tízezer forint alatt kapható. Ez töredéke annak, mint amit egy hasonló tudású babafigyelő rendszerre kellene költeni. Ráadásul a biztonsági kamerával kialakított rendszer skálázható - bármikor további kamerákat lehet telepíteni és nem fog kelleni több hordozható képernyő, nem fog kelleni semmi más, csak egy ikonnal több az asztalra. Ha nem is akarsz semmit kiépíteni saját magadnak, akkor is érdemes körülnézni az IP képes biztonsági kamerák piacán, mert ugyanazt a tudást töredék áron kapod meg, mintha babafigyelő rendszerért kellene fizetned.
Ez volt az első rész, a második (és egyben befejező) részben azt mutatom meg, hogyan tudjuk a babafigyelést otthontól távol (szállodában, repülőn, autóban menet közben) megvalósítani internet hozzáférés nélkül.